Heast Koerast

Mina olen  Kristina Mägi, Hea Koera koolituste looja ja läbiviija. Alustasin koeraomanike nõustamisega juba 2007. aastal. Miks? Sest paistis, et koerainimestele on head nõu vaja ja Mürglit kasvatades oli kogunenud teadmisi piisavalt, et alustada tagasihoidlikult teiste abistamisega.

2008. aasta jaanuarist alustasin Janne Orro loomakliinikus  esimene Kutsikate eelkooli grupp. Aprillist 2008 alustas Kultuuritehases endises Pärmivabrikus esimene Kodukoera põhikoolituse grupp. Nii Kutsikate eelkool kui Kodukoera põhikoolitus olid, ja on siiani Eestis täiesti omanäolised, kuna keskseks eesmärgiks on koera ja inimese vahele usaldusliku suhte ehitamine ning koerale inimeste seas elamiseks vajalike oskuste õpetamine.

Toona toimus enamik koolitusi õues ja seetõttu oli tavaks, et kutsikad tulevad kodust välja alles 5-kuuselt, kui viimasest vaktsiinist on möödas 2 nädalat. See ei ole aga kooskõlas kutsika arenguliste ülesannetega. Kutsikas peab 2-4-kuusena saama palju positiivseid kogemusi erinevatest nähtustest, millega ta ka tulevikus võib kokku puutuma hakata.  Samuti on värsketel kutsikaomanikel hulk küsimusi just esimestel kuudel, kui kõik kutsikaga seotu on uus ja võõras. Kutsikate eelkool täitis selle lünga. 

Kodukoera põhikoolitus oli samuti ennenägematu. Koerandusringkondades levis tol ajal arusaam, et kuulekuskoolitus, see ongi kodusele koerale parim koolitus.  Kuulekuskoolitus on tegelikult aga väga selgelt fikseeritud nõudmistega võistlusala ja nende elementide ära õppimine ei aita sageli tegelikkuses omanikul ega koeral toime tulla igapäevaelus ette tulevate olukordadega. Nii koeral kui inimesel on vaja teistsugust oskustepagasit, mis keskendukski suhtele ja koos elamisele.

Pean oluliseks, et õppimine oleks meeldiv ja tõhus nii koera kui inimese jaoks. Me peame järjest enam õppima toime tulema kiire elutempo juures koera vajaduste täitmise ja enda vaimse tervise hoidmisega. Koera võtmine võiks olla esimene samm kiire elutempo aeglustamise suunas ja teadlikuma elamise suunal.

Hea Koera koolitused on loodud selleks, et läbi koera- ja käitumisalase hariduse suurendada inimeste rõõmu koeraga koos elamisest ning parandada koerte ja inimeste heaolu.

13 aasta vältel on minu käe alt läbi käinud umbes kolm tuhat inimest ja koera. Et arengutega kursis olla, õpin ja täiendan end pidevalt nii koeranduse, psühholoogia, käitumisteaduse kui õpetamisalaselt. Viimasel ajal on aga ampluaa laienenud, sest Hea Koera koolitused on nüüd juba 2 aastat olnud kättesaadavad ka veebikeskkonnas.

Minu õpingutest koerakoolitusmaailmas leiad pikema loendi siin. Kõige olulisem õpetaja koeranduses on minu jaoks olnud Kay Laurence (UK), kelle juures olen õppinud alates 2010. aastast. Kay Laurence on koerakoolituse maailmas innovaator ja koerte heaolu advokaat. 2020. aasta septembris lõpetasin edukalt 3-aastase kursuse ja nüüd olen Trainer Accredited by Kay Laurence.

Alates 2013. aastast olen õppinud TAGteachi metoodikat, mille eesmärk on parandada õpetuse kvaliteeti ja tulemusi õppijale selgete ja üheseltmõistetavate juhiste andmise ning selge tagasiside kaudu õnnestumiste korral. 2017. veebruarist olen 2. taseme TAGteacher.

Aastatel 2019 ja 2020 osalesin projektis Käpp ja Käsi, mille käigus viidi kokku Tartu avavangla kinnipeetavad ja Tartu koduta loomade varjupaiga koerad. Treenimisprogramm kestis 8 nädalat ja osalejad jäid väga rahule – nii inimesed kui koerad. Pikaajalise mõju osas on veel mõju-uuringuid vaja läbi viia.

Hea Koera koolitused sobivad hästi inimesele, kes soovib midagi enamat, kui kuulekusdrill. Kui soovid paremini mõista koera kui teisest liigist intelligentset elusolendit, tahad temaga jõuda hästi töötava partnerlussuhte ja koostööni, siis oled oodatud õppima.

Õppimine võtab aega ning vaimujõudu. Õpetamine eeldab kannatlikkust ja mõistmist oma õppija suhtes. Ole valmis muutusteks tõekspidamistes, hoiakutes, käitumises, sest see ongi õppimise tagajärg! Ja lõpuks, Kodukora põhikoolituse 4 mooduli lõpuks näed koeri ja suhet koeraga hoopis uue pilguga.

Õnnelik koer on hea koer – Nina 2020 juunis