Paremaks (koera)inimeseks

Heaks koerainimeseks

Kui inimesed alustavad koolitusega minu juures, siis ma küsin alati, miks nad oma koeraga just Hea Koera kooli tulid ja millised on nende ootused. Vastuseks tuleb sageli “Ma tahan õppida oma koera kohta. Ma tahan temast paremini aru saada ja talle parem sõber olla!”

Olen tundnud vastutust õpetada oma kursustel kõike seda, mis aitab koerainimesi oma koerale parem sõber olla. Mu koolitustel on kolm olulist komponenti, mis panustavad paremasse ellu koeraga:

  • tõenduspõhised teadmised koertest ja õppimisest. Ligi 40 aastat on uuritud koeri, nende ealist arengut, mõtlemist, käitumist. Aga paljudes koeratrennides retsiteeritakse ikka ALMAVÜ aegadel õpetatud tõdesid – “Koer peab sinule alluma!”.
    Ligi 130 aastat on uuritud õppimise seaduspärasid. Viimaste aastakümnete jooksul on järjest kasvanud ka loomade heaolu uurimine. Seega, ka selle teema kohta on meil üksjagu tõenduspõhiseid teadmisi! Hea Koera koolitustel ma just neist olulisimaid teadmisi jagan.
  • head treenimisoskused, et saaksime koerale selgeks teha, mida me temast soovime, ning et suudaksime õpetada seda, mida me koertelt ootame. Sageli paneme kogu vastutuse “korralikult käituda” koerale, teadmata ise, kuidas neid “korralikult käitumise” komponente talle arusaadavalt selgeks õpetada. Hea Koera koolitustel õpid läbi tegutsemise ning saad aimu nii treeningu planeerimisest kui heast treenimise läbiviimisest.
  • ja muidugi kaastundlik ja sõbralik mõtteviis. Kaastundlik tähendab siinkohal seda, et me proovime mõista teist olendit – suhtume tõsiselt tema vajadustesse, proovime mõista tema soove ja eelistusi ning oleme kannatlikud treenimisel. Aga samuti on tarvis olla kannatlik ja sõbralik enda suhtes, sest õppimine võtab aega.

Õppimine ja kasvamine võtavad aega. Neid protsesse ei saa tagant sundida.

Pilt elust

Jalutasin hiljuti vihmases ja pimedas Tammelinnas. Tamme puiesteel tuli meile vastu üksik meesterahvas siledakarvalise retriiveri laadse energilise koeraga. Olime teineteisest vast 50m kaugusel, kui Nina neid märkas ja tõmbus veidi pingesse, nagu ikka. Alustasime kohe oma koertest möödumise rutiiniga. Kui nägin, et meesterahvas oma kutsi korduvalt rihmast tirides istuma pani, kust kuts siis jälle üles ja meie poole sööstis, otsustasin alleelt lahkuda, et elu nii neile kui ka meile lihtsamaks teha.

Läksin sõiduteele. Möödusime koerast 15m kauguselt. Kuts oli jätkuvalt elevil ning ei suutnud pikalt istuda. Hoolimata sellest, et rihmatõmbed muutusid peremehe käe liikumise järgi otsustades järjest teravamaks ja tugevamaks. Kui olime neist mööda saanud ja ohutus kauguses, siis kuts meid enam ei vaadanud. Tema huvi köitsid järgmised vastu tulevad inimesed (ilma koerteta). Aga peremees rapsis rihmast edasi, tõstis häält ning lõi koerale rihmapuntraga vastu koonu. Siis rapsas rihmast enda jala kõrvale ja pahandas valju häälega. Koera see ei rahustanud.

Me saame paremini

Selliseid olukordi näha on ääretult kurb. Mul on tohutult kahju neist toredatest koertest, kes on rõõmsad ja uudishimulikud, ent kelle inimesed ei mõista nende entusiasmiga sõbralikult toime tulla. Mul on kahju ka nende inimestest, sest tavaliselt ei ole seal taga “Vat nüüd karistan oma koera, sest just selleks ma ta võtsin!”. Tavaliselt on inimene ju hädas. Ta pole saanud õppida, kuidas oma koera erutuse ja tugevate emotsioonidega toime tulla. Või pole olnud usku ja kannatlikku meelt, et õpitut järjekindlalt ellu viia.

Sellistes olukordades ei ole küsimus sõnakuulelikkuses või selles, kas koer sooritab või mitte. Sellises olukorras pole koer õppimistsoonis. Stressi on nii palju, et ta ei suuda õppida ega meenutada midagi, mida ta õppinud on.

Selleks, et emotsiooniga toime tulla, on tarvis hoopis kaugemalt alustada! Esmalt peame saama stressitaseme optimaalsele tasemele. Ja selleks on olemas klassikaline vastutingimine ning süstemaatiline tundlikkuse vähendamine. Väga kokkuvõtlikult – sellises olukorras kasutatakse klassikalist tingimist (Pavlov). Kõlab lihtsalt, aga edukas elluviimine võib igapäevaelus mitmeid väljakutseid pakkuda.

Kui siis emotsioonidega on piisavalt ja õigel viisil tegeldud ning stress ei hüppa enam lakke, on neile koertele tarvis õpetada selgeks käitumismustrid. Piltlikult öeldes – “Kui juhtub nii, siis sina tee nii ja siis juhtuvad head asjad ja elu on ilus.” Selliseid oskusi ja teadmist ei saa õpetada karistamisega, vaid ikka positiivse kinnistamisega (operantne tingimine).

Minu loos viidatud rapsimise ja pahandamisega on häda selles, et selliste ebameeldivate tagajärgede pakkumisega tekitame me koerale neis olukordades frustratsiooni ja stressi juurde. Ja kui eriti halvasti läheb, võime koera ka agressiivseks muuta.

Tavaliselt muutuvad inimesed sellises olukorras väga kurjaks siis, kui koera käitumine põhjustab neile kas häbi, füüsilist valu või hirmu tuleviku ees (et ma ei kontrolli koera ja nüüd läheb koer pätiks ära). Ja siis lajatatakse kiirelt ja tugevalt. Kahjuks ei õpeta karistus soovitud käitumist ja nii siis korduvadki need olukorrad ikka ja jälle.

Me saame paremini, kui teame ja oskame. Aga tänapäevases infokülluses on ka soovitusi seinast seina. Kuidas siis valida, milliseid soovitusi kuulata ja mida mitte? Kriteeriumiks võiks olla tõenduspõhisus, looma vajadustest lähtuvad treenimispraktikad ja enda läbimõeldud eetilised alused. Ehk siis – kas see on kellegi arvamus või toetavad seda arvamust ka teadusuuringud; kelle huvides see treening on ja kuidas see koeral paremat elu elada võimaldab; ning mida ma olen nõus tegema oma koerale/-ga selleks, et saada temast kätte soovitud tulemus ja mida ma mitte mingil juhul ei tee.

Milleks end piirata?

Kui ma 17 aastat tagasi koolitustega alustasin, siis sain kogenud koolitajate käest kõva kriitikat, kuna ma deklareerisin, et minu koolitustel ei kasutata valu ega sundi koera survestamiseks teatud käitumiste sooritamisel. Samuti väldime hirmu nii palju kui võimalik.

Kogenud koolitajad arvasid, et pole mõistlik end niimoodi “ära piirata”. Mina aga ei näe teist võimalust, kui oma valikute piiritlemine. Ma võin kasutada kõiki tõenduspõhised, koera vajadusi arvestavad lähenemisi. Ja kuidas neid täpsemalt rakendada, on suuresti loovuse küsimus. See on nagu kunst.

Ma võin ka teatud tingimustel otsustada karistust kasutada, kui see mingil põhjusel hädavajalikuks osutub. Aga tänu teadusuuringutele on ka teada, et karmidel karistustel on alati hind. Ja sageli on see hind kõrgem, kui me ette näha oskame (seda on jällegi elu mulle õpetanud).

Seega, teades, et karistus ei õpeta koerale õiget käitumist, seda on raske korrektselt ellu viia (õige ajastus, õige tugevus, asjakohasus koera jaoks jm) ning sellel on sageli negatiivsed kõrvalmõjud (usalduse lõhkumine, ebakindluse suurenemine, hirmude suurenemine, agressiivsus, vähene pikaajaline mõju koerale, aga pikaajaline kinnistav mõju inimesele jpm), valin ma 95% juhtudest alati kinnistuse – ehk siis soovitud käitumiste tugevamaks muutmise tee.

Heaks inimeseks

Kodukoera põhikoolituse 1. mooduli esimeses tunnis ütles üks mees: “Tahan oma koerale parem sõber olla! Ja tahan paremaks inimeseks saada!” Kui ta oli jõudnud Kodukoera põhikoolituse 2. mooduli lõppu, ütles ta, et “Võin kinnitada, et see kannatlik ja koerasõbralik töö, mida me siin teeme, on muutnud mind tõesti paremaks inimeseks! Ma olen märgatavalt kannatlikum kui enne. Kui koer ei tee midagi, mida ma tahan, et ta teeks, siis ma ei sunni/ suru/ tiri teda ega pahanda temaga, vaid mõtlen esmalt, mis võib olla see, mis teda segab!”

Sellist tunnistust kuulda/ lugeda on alati suur privileeg. Sellised tunnistused nõuavad turvalist keskkonda ja seltskonda. Ja sellised tunnistused nõuavad enda haavatavuse näitamist ja usaldust. Ja samas, selliste muutumiste nimel ma töötan. Ma tõesti usun, et meil on lihtsam muutuda oma koerte heaks – koeri silmas pidades. Ent me ei peaks olema vaid head koerainimesed, vaid me saame sealt edasi liikuda ja saada heaks inimeseks.

Head vana aasta lõppu!

Saagem paremateks (koera)inimesteks uuel, 2025. aastal!

Kristina

Hindan väga sinu tähelepanu! Usun, et kui siiani jõudsid, siis said mõningaid uusi mõtteid!

Kui mu põhimõtted meeldivad sulle ja soovid minuga rohkem koostööd teha, siis algavate grupikoolituste kohta leiad infot siit, veebikoolitustel saad alustada endale sobival ajal ja kohas ning need leiad siit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.